Procedura postępowania w przypadku stwierdzenia świerzbu
w Przedszkolu nr 1 z Grupami Żłobkowymi ,,Pod Jarzębinką” w Międzyrzeczu
I. Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U.
z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), ustawa o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. art. 39 ust.1 pkt 3.
II. Cel procedury
Procedura ma zapewnić higieniczne warunki pobytu dzieci w przedszkolu oraz chronić przed rozprzestrzenieniem się świerzbu w placówce.
III. Zakres procedury
Procedura dotyczy postępowania w przypadku stwierdzenia świerzbu w przedszkolu.
IV. Uczestnicy postępowania – zakres odpowiedzialności
1. Rodzice (opiekunowie prawni): muszą mieć świadomość konieczności monitorowania na bieżąco czystości skóry głowy własnego dziecka.
2. Nauczyciele: zobowiązani są do natychmiastowego zgłaszania dyrektorowi przedszkola sygnałów dotyczących pojawienia się świerzbu w placówce.
3. Pracownicy obsługi: winni zgłosić swoje podejrzenia, co do wystąpienia świerzbu
w danej grupie nauczycielowi, bądź dyrektorowi.
4. Dyrektor: jest zobowiązany do zapewnienia dzieciom higienicznych warunków pobytu
w przedszkolu, a pracownikom higienicznych warunków pracy.
V. Objawy, leczenie, profilaktyka i zapobieganie chorobom pasożytniczym skóry
i głowy:
ŚWIERZB jest chorobą wywołaną przez wewnętrznego pasożyta Sarcoptesscabiei.
Świerzb objawia się różnopostaciową swędząca wysypką z typowym umiejscowieniem-brzuch, piersi, narządy płciowe, ręce, przestrzenie między palcami, u dzieci niemal na całym ciele.
Świerzbowiec drążąc w skórze korytarze powoduje świąd. Człowiek drapiąc skórę może dodatkowo ją uszkadzać oraz zakazić bakteriami ropotwórczymi. Dochodzi do powstania na skórze pęcherzyków, grudek oraz reakcji alergicznych.
Do zakażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z chorym, zarażone przedmioty- pościel, ręczniki, bielizna, ubranie.
Leczenie na własną rękę nie powinno być stosowane. Świerzb jest chorobą wysoce zakaźną
i zawsze powinien być zdiagnozowany przez lekarza i leczony odpowiednimi środkami, dostępnymi tylko na receptę. Należy pamiętać o leczeniu całej rodziny, aby zapobiec ponownym zakażeniom.
Profilaktyka i zapobieganie:
• codzienna kąpiel całego ciała, częste mycie rąk,
• codzienna zmiana bielizny osobistej,
• częsta zmiana bielizny pościelowej, pranie jej w wysokiej temperaturze i prasowanie,
• częsta zmiana odzieży, właściwe jej pranie i prasowanie,
• spanie na oddzielnych posłaniach,
• używanie wyłącznie własnych przedmiotów osobistego użytku – ręczniki.
VI. Opis procedury
1. Aby zapewnić higieniczne warunki pobytu dzieci w przedszkolu oraz chronić przed rozprzestrzenieniem się świerzbu w placówce, zobowiązuje się:
1) rodziców/opiekunów prawnych do regularnego monitorowania czystości skóry
i głowy dziecka,
2) nauczycieli do niezwłocznego zgłaszania dyrektorowi przedszkola wszystkich informacji dotyczących pojawienia się objawów zakażenia świerzbem u podopiecznych, które zauważyli lub o których dowiedzieli się od rodziców/opiekunów prawnych;
3) pracowników obsługi do niezwłocznego zgłaszania dyrektorowi przedszkola podejrzeń co do wystąpienia świerzbu w danej grupie.
4) nauczycieli do pozyskania na początku roku szkolnego pisemnej zgody rodziców na objęcie dziecka opieką profilaktyczną (co jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na dokonanie w przypadku uzasadnionym przeglądu czystości skóry dziecka).
2. W przypadku stwierdzenia świerzbu dyrektor kieruje rodzica do lekarza. Rodzic jest zobowiązany do niezwłocznego odebrania dziecka z przedszkola i podjęcia leczenia.
1) Nauczyciel zapoznaje rodziców o sposobie działań, informuje też o konieczności poddania się kuracji wszystkich domowników i monitoruje skuteczność działań, jednocześnie informuje dyrektora przedszkola o wynikach kontroli i skali zjawiska.
2) W trakcie leczenia dziecko powinno pozostać w domu, żeby zapobiec przenoszeniu się choroby na inne dzieci. Dziecko wraca do przedszkola po zakończeniu leczenia.
3) Rodzice (opiekunowie prawni) dziecka, po przebytej chorobie zobowiązani są do dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, że dziecko jest zdrowe i może uczęszczać do przedszkola.
3. W przypadku, gdy rodzice zgłoszą trudności w przeprowadzeniu leczenia dyrektor przedszkola we współpracy z ośrodkiem pomocy społecznej, udzielają rodzicom lub opiekunom niezbędnej pomocy.
4. W sytuacji stwierdzenia nieskuteczności zalecanych działań, nauczyciel
zawiadamia o tym dyrektora przedszkola w celu podjęcia bardziej radykalnych kroków (zawiadomienie ośrodka pomocy społecznej o konieczności wzmożenia nadzoru nad realizacją funkcji opiekuńczych przez rodziców dziecka oraz udzielenia potrzebnego wsparcia).
Sposób prezentacji procedury
1. Umieszczenie treści dokumentu na stronie internetowej przedszkola.
2. Zapoznanie rodziców z obowiązującą w placówce procedurą na zebraniach organizacyjnych we wrześniu każdego roku szkolnego.
3. Zapoznanie wszystkich pracowników przedszkola z treścią procedury.
Tryb dokonywania zmian w procedurze
1. Wszelkich zmian w opracowanej procedurze może dokonać z własnej inicjatywy lub na wniosek rady pedagogicznej dyrektor placówki. Wnioskodawcą zmian może być również rada rodziców.
2. Proponowane zmiany nie mogą być sprzeczne z prawem.