PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU STWIERDZENIA CHORÓB
POCHODZENIA PASOŻYTNICZEGO (GLISTNICY, OWSICY I LAMBLIOZY)
W PRZEDSZKOLU NR 1 Z GRUPAMI ŻŁOBKOWYMI ,,POD JARZĘBINKĄ”
W MIĘDZYRZECZU
Podstawa prawna
Cel procedury
stwierdzenia u dzieci objawów choroby pasożytniczej typu glistnica, owsica i lamblioza.
Uczestnicy postępowania – zakres odpowiedzialności
Definicje
Owsica – zakażenie owsikami. Objawy - uporczywe swędzenie (zwłaszcza
w nocy) w okolicy odbytu, a u dziewczynek - sromu i pochwy - zaczerwieniona skóra wokół odbytu - nerwowość i rozdrażnienie - osłabienie, brak apetytu, nudności, bóle brzucha.
Glistnica – glista ludzka. Do zakażenia dochodzi w wyniku nieprzestrzegania zasad higieny osobistej, zwykle brak nawyku mycia rąk (m.in. po wyjściu
z toalety). Źródłem zakażenia mogą być też niedomyte owoce lub warzywa. Objawy: różne reakcje alergiczne (np. zmiany skórne pod postacią pokrzywki, obrzęki na powiekach, cienie pod oczami, uporczywy ból gardła, ok. 2-3 miesiącach od zakażenia, kiedy w jelitach pojawiają się dorosłe glisty, wystąpić mogą biegunka, bóle brzucha, nudności i wymioty, a także wzdęcia lub uporczywe zaparcia.
Lamblioza Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową, gdy zjemy zanieczyszczone lambliami produkty (m.in. muchy są odpowiedzialne za ich roznoszenie),wypijemy skażoną wodę, pasożyta można też przenieść do układu pokarmowego na nieumytych rękach, np. po wyjściu z toalety lub kontakcie
z zakażonymi zwierzętami. Objawy: rozlane bóle brzucha, najczęściej w prawym podżebrzu, występujące po jedzeniu (ale nie jest to regułą), bóle głowy, uczucie zmęczenia, bezsenność, cuchnące stolce z niestrawionymi resztkami pokarmu, wysypki, stany podgorączkowe, biegunki.
Opis procedury
Postępowanie w przypadku wystąpienia choroby:
Edukacja dzieci w zakresie:
Edukacja pracowników i rodziców/opiekunów prawnych wychowanków:
Postanowienia końcowe